Опитування КМІС: 50% українців вважають, що країна рухається до демократії, 41% — до авторитаризму

Опитування КМІС: 50% українців вважають, що країна рухається до демократії, 41% — до авторитаризму

27 Червня 2025
2
967
27 Червня 2025
15:50

Опитування КМІС: 50% українців вважають, що країна рухається до демократії, 41% — до авторитаризму

2
967
Серед тих, хто не довіряє Володимиру Зеленському, абсолютна більшість (82% у випадку тих, хто зовсім не довіряє, і 84% у випадку тих, хто скоріше не довіряє) переконана, що країна рухається до авторитаризму.
Опитування КМІС: 50% українців вважають, що країна рухається до демократії, 41% — до авторитаризму
Опитування КМІС: 50% українців вважають, що країна рухається до демократії, 41% — до авторитаризму

50% українців вважають, що Україна скоріше рухається до розвитку демократії. Водночас 41% респондентів думають, що — до авторитаризму. Ще 9% — не визначились. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного 28 травня – 3 червня 2025 року. 

У КМІС кажуть, що не мають даних за інші періоди (зокрема, до 2022 року) і не можуть сказати, чи зараз більше / менше людей бачать рух до демократії / авторитаризму, ніж раніше. 

«Проте за нашими спостереженнями і досвідом, малоймовірно, що раніше менше людей говорили про рух до авторитаризму (зокрема, через кореляцію зі ставленням до влади). Скоріше за все, ситуація була або подібною до поточної, або навіть гіршою», — вважають соціологи.

Фото: КМІС

Серед тих, хто не довіряє президенту України Володимиру Зеленському, абсолютна більшість (82% у випадку тих, хто зовсім не довіряє, і 84% у випадку тих, хто скоріше не довіряє) вважає, що країна рухається до авторитаризму. Водночас ті, хто довіряє президенту, більш оптимістично дивляться на розвиток ситуації, проте серед них є диференціація. 

Так, серед тих, хто повністю довіряє Зеленському, 76% говорять про рух до більшої демократичності й лише 7% бачать розвиток авторитаризму. Водночас серед тих, хто скоріше довіряє президенту, уже 50% бачать рух до демократії, а частка тих, хто бачить рух до авторитаризму сягає 41%.

«Такі результати дають підстави припускати, що відчуття руху до авторитаризму значною мірою відображає незадоволеність діями влади. Тобто відповідь респондента про розвиток авторитаризму не завжди означає, що він бачить зменшення демократії.  Часто йдеться про спосіб висловити свою критику та незгоду з діями уряду країни», — повідомили у КМІС.

Фото: КМІС

Респондентам, які вважають, що країна рухається до авторитаризму, соціологи ставили додаткове відкрите запитання, чому саме вони так вважають. Відносно найчастіше українці говорили про обмеження свободи слова і тиск на ЗМІ (18% серед тих, хто вважає, що країна рухається до авторитаризму), концентрацію влади (14%), загалом незадоволеність подіями і рішеннями в країні (13%), корупцію (12%), діяльність ТЦК / мобілізацію (12%), обмеження прав і свобод (12%).

Про відсутність виборів, як і про переслідування опозиції, говорили лише 4% таких респондентів. Ще був 1% українців, які конкретно казали про санкції та переслідування експрезидента Петра Порошенка.

Фото: КМІС

Водночас ті, хто вважає, що країна рухається до авторитаризму, більшою мірою готові до територіальних втрат — 32% готові до офіційного визнання окремих окупованих територій частиною РФ. І також 32% готові навіть до того, щоб передати під контроль Росії території, які зараз нею не контролюються (як-от Херсон, Запоріжжя тощо). Для порівняння – серед тих, хто бачить рух до демократії, аналогічні показники становлять 15% і 9% відповідно.

КМІС проводив власне опитування «Омнібус» 28 травня - 3 червня 2025 року методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів на підконтрольних уряду України територіях. Всього було опитано 1092 респонденти у віці 18 років і старше.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки не перевищувала 3,9% для показників, близьких до 50%, 3,4% для показників, близьких до 25%, 2,4% — для показників, близьких до 10%, 1,7% — для показників, близьких до 5%.

Нагадаємо, згідно з останнім опитуванням КМІС, більшість (58%) українців вважає, що США втомлюються від України, їхня підтримка слабне і вони тиснуть на Україну для поступок.

Головне фото: Pexels

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2
967
Читайте також
Коментарі
2
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ігор
8 дн. тому
Тобто 50% не зомбовані і ніколи не були. І це незважаючи на мої, брехуна, випорожнення. І на те, як мого спільника Пуйла майже виплюнули в смітник. В той час, як одна частка слов'ян здатна за себе постояти в глобальному протистоянні, інша частка клован продовжує сподіватись на волю чужого Гоги який їх жахнув. Якщо за конституцією влада належить народу, то чому народ не користується цією владою і не здасть мене органам? "А мене то за що, це ж всі навколо погані?"
Ігор
8 дн. тому
Тобто 50% лишається зомбованими і ще не отямилось. І це незважаючи на провали Найхалепнішого брехуна. І на те, як його спільника Єрмака майже виплюнули з саміту НАТО. В той час, як одна частка слов'ян здатна за себе постояти в глобальному протистоянні, інша примітизована частка слов'ян продовжує сподіватись на волю чужого Бога який їх покинув. Якщо за конституцією влада належить народу, то чому народ не користується цією владою? "А нас то за що, це ж всі навколо погані?"
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду
OSZAR »